Poboljšajte svoje zdravlje uz čašu smoothie-a

U današnjem svijetu brze hrane i nezdravih napitaka, pronalazak načina za unapređenje naše prehrane i unošenje velike količine hrana koja je dobra za nas (poput povrća) može biti izazovan zadatak. Jedan od načina da svoje tijelo opskrbimo važnim hranjivim tvarima jest uključivanje smoothija u našu svakodnevnu rutinu. Smoothiji su ukusni i osvježavajući napici koji su bogati vlaknima, vitaminima i mineralima. Smoothiji nude mnoge prednosti za naše zdravlje, posebno kada je riječ o zdravlju crijeva.

 

Smoothie, za razliku od cijeđenih sokova pruža obilje vlakana koja su ključna za zdravlje naših crijeva te stabilnost šećera u krvi. Fine mreže topivih i netopivih vlakana pomažu u održavanju zdrave crijevne flore, potiču redovitu probavu, smanjuju rizik od probavnih problema te usporavaju upijanje glukoze kroz crijeva u krvi i spriječavaju nagli skok šećera u krvi. Vlakna djeluju kao hrana za probiotike i pomažu u održavanju uravnotežene crijevne mikroflore, pomažu u regulaciji stolice i potiču redovitu evakuaciju otpadnih tvari iz našeg tijela. Kombinacija svježeg povrća, voća i dodataka superhrane stvara hranjivi napitak koji našem tijelu daje potrebne nutrijente. Osim toga, smoothiji se brzo apsorbiraju u našem tijelu, pružajući nam trenutnu energiju bez naglog skoka šećera koji je karakterističan za mnoge sokove i gazirane napitke.

 

Jedna od najvećih prednosti smoothija je mogućnost unosa velikih količina zelenog lisnatog povrća na jednostavan i praktičan način. Za većinu ljudi, konzumiranje velikih količina povrća može biti izazov. No, smoothiji nam omogućuju da kombiniramo različite vrste povrća i tako unesemo širok spektar hranjivih tvari. Možete iskoristiti prednosti kelja, špinata, blitve i drugog zelenog lisnatog povrća, koje su prepuni vitamina A, C, E, K i folata, kao i minerala poput željeza i kalcija. Uz to, smoothiji su idealan način da iskoristite ostatak povrća koje imate u hladnjaku i smanjite otpad hrane.

 

Kako bismo dodatno poboljšali hranjivu vrijednost smoothija, možemo dodati i orašaste plodove, sjemenke i zdrave masnoće. Orašasti plodovi, poput badema, lješnjaka i oraha, bogati su zdravim masnoćama, proteinima i vlaknima. Sjemenke, poput lanenih sjemenki, chia sjemenki i suncokretovih sjemenki, također su izvrsni izvori zdravih masti, vlakana i esencijalnih nutrijenata. Dodavanjem ovih sastojaka smoothijima, pružamo našem tijelu potrebne nutrijente za održavanje zdravlja i vitalnosti.

 

Važno je naglasiti da smoothie ne treba zamijeniti cjelovitu prehranu. Naša probavna mašinerija, uključujući zube i žvačne mišiće, ima svoju svrhu i važno je to koristiti maksimalno kako bi kontinuirano process probave bio efikasan. Međutim, smoothiji nam pružaju jednostavan način da unesemo veće količine povrća na lagani način, posebno kada želimo "očistiti" svoje tijelo tekućim danima ili uključiti smoothie kao dio naše svakodnevne rutine.

 

Kada pripremate smoothie, uvijek se usredotočite na povrće kao glavni sastojak, dok je voće tu da poboljša okus i teksturu. Pokušajte uključiti širok spektar povrća poput špinata, kelja, brokule i avokada, a zatim dodajte voće poput bobičastog voća, ananasa ili manga kako biste poboljšali okus. Dodajte orašaste plodove, sjemenke i zdrave masnoće poput kokosovog ulja kako biste povećali hranjivu vrijednost smoothija i osjećaj sitosti.

 

Za pripremu smoothija, koristite svježe i organsko voće i povrće kad god je to moguće, a ako ne može biti organsko, vodite se tablicom za “Prljavih 12 i Čistih 15”. Naime, zbog ostataka pesticida, neko povrće i voće treba treba uvijek biti organsko, dok je kod nekog povrća i voća vjerojatnost ostataka pesticida minimalna ili nikakva, pa ih je, u smislu pesticida “sigurno” koristiti  iz konvencionalnog uzgoja.

 

Clean 15 (čistih 15) i Dirty Dozen (prljavih 12) su dvije liste koje je sastavila organizacija Environmental Working Group (EWG) kako bi pomogla potrošačima da prepoznaju voće i povrće s najnižim i najvišim razinama ostataka pesticida.Clean 15 lista obuhvaća voće i povrće s najnižim razinama pesticida, dok Dirty Dozen lista uključuje voće i povrće s najvišim razinama pesticida. Evo nekoliko primjera:

 

Clean 15:

  1. Avokado
  2. Ananas
  3. Kupus
  4. Luk
  5. Kukuruz (slatki)
  6. Grašak (slatki)
  7. Papaja
  8. Tikvice
  9. Mango
  10. Patlidžan
  11. Grejp
  12. Šljiva
  13. Dinja
  14. Paprika
  15. Lubenica

 

Dirty Dozen:

  1. Jagode
  2. Jabuke
  3. Nektarine
  4. Breskve
  5. Grožđe
  6. Trešnje
  7. Maline
  8. Kruške
  9. Borovnice
  10. Paprika
  11. Mandarine
  12. Krastavci

 

Važno je napomenuti da ove liste mogu varirati iz godine u godinu jer se temelje na rezultatima istraživanja EWG-a. Za najbolje rezultate, koristite svježe i kvalitetne sastojke te konzumirajte smoothie odmah nakon pripreme kako biste zadržali što više hranjivih tvari.

 

Uz to, dodaci superhrane poput spiruline, chlorelle, kakaa ili maca pružaju dodatnu hranjivu vrijednost smoothiju. Ovi dodaci su bogati antioksidansima, vitaminima i mineralima koji podržavaju naše zdravlje i imunološki sustav. Dok bi možda bilo teško konzumirati ove superhrane samostalno, dodavanje u smoothie pruža jednostavan način da dobijemo njihove blagodati.

 

U konačnici, smoothiji su odličan način da unesemo više povrća i hranjivih tvari u našu prehranu na ukusan i praktičan način. S obiljem vlakana, energije i mogućnosti kombiniranja različitih sastojaka, smoothiji podržavaju zdravlje crijeva, pružaju nam energiju i poboljšavaju našu prehranu. Uključite smoothie u svoju svakodnevnu rutinu i uživajte u svim zdravstvenim prednostima koje donosi. Ovo je jednostavan način da svoje tijelo opskrbite hranjivim tvarima koje su mu potrebne za optimalno funkcioniranje.

 

 

 

 

05/12/2023 | Uncategorized | 0 Comments

Leave a comment